Nejste přihlášeni.   Přihlášení / Registrace
0 ks
0,00 Kč
   

Rozhovor s vinařstvím NICHTA

3CKn.jpg
Vína ve čtyřech úrovních Circum, Fusion, Terroir a NICHTA modeluje bezprostředně působící majitel, vinohradník a viař v jedné osobě Branislav Nichta. Zeptali jsme se ho na cesty úspěchů i těžkostí, objevte nádherné chutě Tekova. 

Jak a kde začala vaše cesta za vlastním vinařstvím?

V Čajkově, kde sídlíme, byl na vinicích stejný počet vinohradnických domkl, kolik bylo rodin v obci. Každá rodina měla aspoň kousek vinohradu a naše nebyla výjimkou. Od malička jsem chodil do vinohradu pomáhat, čím jsem byl starší, přičichl jsem i k výrobě vína. Po konci školy jsem nejdříve začal s vínem obchodovat. Postupně jsem pochopil, že pro výrobu opravdového vína je potřebné s ním být od počátku. Proto jsme začali vysazovat vlastní vinohrady, které se dnes rozprostírají na ploše 30 ha.

Nichta_vinarstvo_6.png

Která část vaší cesty za vlastním vinařstvím byla doteď nejtěžší?

Jedno z nejtěžších rozhodnutí bylo určitě soustředit se na výsadbu vlastních vinohradů v takové míře, abychom byli soběstační v období, kdy na celém Slovensku probíhala likvidace vinohradů. Toto rozhodnutí bylo určitě jedno z nejtěžších, ale časem se ukázalo jako jedno z nejlepších.

Nichta_vinarstvo_4.jpg

Patříte mezi oceňované slovenské vinařství, co považujete za největší firemní úspěch?

Těžko vybrat jedno konkrétní ocenění, nejdéle v paměti ale zůstávají ta první. V tomto případě naše první medaile ze zahraničí, kterou získal Děvín, výběr z hroznů 2011 v Bruselu a také stříbrno Dunaje 2011 v Paříži, kde jsme se jako Slovensko stali nejúspěšnější zemí. Za největší úspěch ale považujeme to, že naše vína zákazníkům dlouhodobě chutnají a rádi se k nim vracejí.

Dnes máte na trhu více kategorií vín, dokážete nám je popsat?

Naše vinařství má v nabídce 4 kolekce vín - Circum, fusion, Terroir a Nichta. Circum představuje lehkost, svěžes a typický odrůdový charakter. Jsou v ní odrůdy typické pro Slovensko, které odrážejí místo původu - naše vinohrady. Fusio jsou vína z odrůd, které se pěstují v různých oblastech světa, ale své místo mají v našich vinohradech. Terroir - Pesecká leánka a Frankovka modrá jsou odrůdy, které jsou v naší oblasti pěstovány už desetiletí.

Doplňuje je první slovenská odrůda Devín, která byla vyšlechtěná pro slovenské podmínky. V kolekci Nichta se nacházejí výjimečná vína daného ročníku. Pocházejí z našich nejkvalitnějších poloh a odrůd, které dlouhodobě dokazují svůj potenciál v naší oblasti. Tato vína osloví svojí komplexností a potenciálem zrání.

590x250.jpg

Každý člověk potřebuje občas povzbudit a nstartovat. Co je vaší inspirací a motivací?

Motivací jsou naši spokojení zákazníci, povzbuzením malé i velké úspěchy a hnacím motorem je moje rodiny.

Vinařství SR se stále buduje, jaký směrem se podle vás Slovensko jako vinařská země ubírá?

Slovensko má před sebou velmi těžkou a dlouhou cestu k tomu, aby se výrazněji zapsalo do vinařské mapy světa. Je tu mnoho pracovitých a úspěšných vinařů, kteří si to uvědomují a snaží se proto udělat maximum. I naše vinařství chce v načatém trendu pokračovat, nepřestat na půli cesty a popasovat se s novými výzvami, které přicházejí každý den.

Nichta_vinarstvo_5.jpg

Zkuste nám představit, co s vinařstvím chystáte, jaká je nejbližší výzva?

V roce 2015 jsme začali s velkou rekonstrukcí našeho vinařství. Nyní máme dokončené administrativní prostory, kongresový sál, degustační místnost a vinotéku, v níž najdete našei kompletní nabídku. Naší největší výzvou je přilákat milovníky vína k nám do vinařství, aby nás lépe poznali a objevili kouzlo našich vinohradů.

Co byste vzkázal vašim fanouškům?

Jednoznačně se mají na co těšit. Jako každý rok máme připraveno víéne novinek a jedno velké překvapení, které si budou moct vychutnat už na Vánoce. 

Nichta_vinarstvo_3.jpg

     
 
 
 
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia