Nejste přihlášeni.   Přihlášení / Registrace
0 ks
0,00 Kč
   

Párování vína a grilovaných jídel

barbgrilbigcz.jpg
Léto je spojené se sluncem a teplým počasím, lidi to táhne více ven. Podniky a restaurace reagují na poptávku zákazníků, otevírají svoje terasy, jídla jsou lehčí a mohou být připraveny na grilu přímo venku.  

U zákazníka to evokuje příjemný dovolenkový pocit. Jaká vína byste měli volit k těmto grilovaným dobrotám, o tom se dozvíte níže.

Na grilu se mohou připravit různé druhy ryb, mořských plodů, masa, zeleniny a dokonce i ovoce. Záleží na fantazii kuchaře. Ke grilovaným pokrmům samozřejmě patří i nápoje, ať už alkoholické nebo limonády. Nabízí se vsadit na tradiční kombinace vína k jídlu, dovoleno je ale i experimentovat.

Maso a víno

Neplatí tu pravidlo, že bílá vína se hodí jen k drůbežímu a červené jen k tmavým masům. Při výběru vína je důležitá rovnováha mezi sytostí vína a tělem vína.

Pokud je víno vydatné, je třeba k němu podávat zralé, plné víno. Čím je chuť jídla intenzivnější, tím i víno musí být výraznější. Pokud se při grilu používá více koření, naplno vyniknou s víny, které mají intenzívní chuť i vůni. Dalším faktorem je kyselost pokrmu. Ke grilovaným rybám, které obsahují citrón, se hodí vína s vysokou aciditou.

Tučnější a mastnější pokrmy taktéž potřebují vína s vyšší aciditou, aby se ztlumia mastnost jídla. Mastná jídla jsou vydatná, je důležité k nim volit správná vína. Bílá by měla mít vyšší stupeň acidity, které tlumí mastnost pokrmu a víno zanechává čistý, svěží pocit. Podobnou funkci plní taniny, k vydatnému pokrmu se podává červené víno s vyššími taniny.

barbgrilbigcz.jpg

Grilované pokrmy mají výraznou vůni i chuť, proto si žádají svěží ovocná vína, která osvěží hlavně v létě. Co se týká použití bílých vín, je vhodný Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc, Pinot Blanc, Pinot Grigio a také Chenin Blanc. Červená vína z kategorie ovocných živých vín s měkkými taniny, neměla by být příliš výrazná. Jinak vytvoří tvrdou chuť.

Bílé maso má v porovnání s tmavým masem o mnoho výraznější vůni i chuť. Jídla z kuřecího a vepřového masa se nepodávají s příliš výraznými omáčkami. Dobře se k nim hodí jemná vína a nebo lehká červená vína. Plné tělo tmavého masa vynikne v kombinaci s těžším vínem. Pokrm bohatý na proteiny zmírňují taniny v červeném víně, takže se do popředí dostane ovocná chuť.

Nezapomeňte na omáčku

Důležitou roli sehrává i omáčka, která se podává k pokrmu. Ať už jde o drůbež nebo hovězí. Kořenitý grilovaný steak vhodně doplní červené víno se středním tělem a nižším obsahem taninů. Víno, které je použito do omáčky k masu, obvykle dobře ladí i s výsledným jídlem.
Víno se správnou teplotou

Velmi důležitým faktorem při servisu vína je správná teplota při jeho podávání. Šumivá vína se podávají o teplotě 6 – 10 °C (závisí však na typu vína, čím je vyšší dossage, tím je teplota podávání nižší). Lehká svěží bílá vína si žádají teplotu 8 – 10 °C, plnější bílá vína, která dozrávají v dubových sudech, se podávají při teplotě 10 - 12 °C.

barbgrilbigcz.jpg

Dnes jsou v létě populární růžová vína. Podávají se při teplotě jako bílá vína při 8 – 10 °C, avšak i tu platí pravidlo, čím vyšší zbytkový cukr, tím by měla být teplota nižší. Ovocná červená vína nejlépe vyniknou při teplotě 12 – 14 °C a těžší červená vína při 16 – 18 ° C. V létě může být teplota i nižší, záleží na charakteru vína.

Tipy od sommeliérky

V létě zákazníci spíše upřednostňují šumivá vína, bílá a růžová lehká vína, červeným se spíše vyhýbají s odůvodněním, že je pro ně příliš těžké. Co tak vyzkoušet grilovanou panenku s hnědými žampiony a estragonovou omáčkou a k němu správně vychlazený Modrý Portugal, Svatovařinecké a nebo Frankovku modrou (například z vinařství Pavelka). Víno při 14 – 16 °C bude i v létě působit svěže.

Lehčí, ovocná s vyšší aciditou a středně měkkými taniny. Grilovaný jehněčí kotleta s hořčičnou omáčkou se výborně snoubí s vínem Bodegas Fellix Calejo, Flores de Callejo ze španělské Ribery del Duero. Znovu je důležitá teplota podávaného vína, která by měla být kolem 16 – 18 °C.

barbgrilbigcz.jpg

Grilovaný pstruh z domácího chovu s citrónovou omáčkou se výborně hodí ke slovenskému Veltlínu nebo Ryzlinku (např. Veltlínske zelené Inglevinařství Karpatská Perla). Kombinace grilovaný losos nebo tuňák se zeleninovou salsou vytvoří harmonii s lehkým svěžím a suchým růžovým vínem nebo i sektem.

Ke grilovaným mořským plodům se výborně hodí bílé burgundské ale i šumivá vína s nižším obsahem zbytkového cukru. Marinovaná kuřecí stehna podávaná s máslovou omáčkou se snoubí s bílým středně plným vínem, které může zrát i ve velkých dubových sudech. Taktéž pokud bychom použili jinou omáčku, tento pokrm můžeme snoubit i s lehkým ovocným červeným vínem například od Gerarda Bertranda Prima Nature Syrah BIO.
 

     
 
 
 
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia