Nejste přihlášeni.   Přihlášení / Registrace
0 ks
0,00 Kč
   

Seznamte se s vinařem - Frtus Winery

frtus-winery-main.png
Rodinné vinařství Frtus vzniklo v roce 2008, kdy bratři Frtusovi vyrobili první  víno. My jsme vyzpovídali majitele a zakladatele vinařství Rada Frtúse.  

Vinařství sídlí v malé obci obci Podlužany u Levic v Nitranské vinohradnické oblasti. Jaká jsou jejich vína a plány do budoucnosti?

Jak byste charakterizovali filozofii vinařství Frtus Winery, pro koho jsou vína určena?

Jak napovídá firemní slogan, přinášíme originální vína pro originální lidi. Lidé, kterým budou naše vína chutnat, jsou pro nás ti originální lidé a my uděláme vše, aby měli vztah ke značce a k nám vinařům. Aby nás jako tvůrce poznali, sdíleli s námi výrobu a věřili nám. Věřili, že víno vyrábíme s nejlepším vědomím a svědomím, že se ho nesnažíme přelstít ničím, co by narušilo chrakter vína. U nás něco takového nepřipadá v úvahu.

Jednoduše hledáme lidi, kteří si váží sami sebe a chápou, že na to, abychom něco vyrobili, musíme vyvinout enormní úsilí z upřímného srdce.

frtusovci.jpg

Kolik máte dnes vinohradů a kde? Plánujete do budoucna nějaké přikoupit?

Dnes jsme ve stádiu přípravy výsadby vinohradů v rozloze 13 ha. Právě jsme zapracovali do půdy makro a mikro živiny a stájový hnůj, na jaře pak vysázíme. Celý tento projekt jsme připravovali 6 let. Vinohrad se bude nacházet v katastru Rybník, což je první vinohradnická obec v Tekovském regionu na jižním svahu štiavnických vrchů. Celý příběh bude možné sledovat na našich stránkách Frtus Winery. 

Vaší odrůdou číslo jedna je Pesecká Leánka, s níž jste se dostali do podvědomí zákazníků. Proč právě ona? Šlo více o marketing (myšleno na billboard s pěknou slečnou a vedle ní láhev vína), nebo vám odrůda učarovala?

Pesecká Leánka je odrůda, kterou vyšlechtili ve Velkém Peseku u Levic a v našem regionu je asi nejznámější odrůda, z níž naši předci vyráběli víno. Leánka je slovo převzaté z maďarského názvu „leanyka“ – děvče. Je to teda děvče z Peseku. Přišlo nám tedy přirozené, přirovnat Peseckou Leánku jako krásné mladé děvče, které vás očaruje na první pohled. Takové je i naše víno.

Frtus_Winery-pesecka-leanka-2018.png

Vaše vinařství se orientuje hlavně na slovenské novošlechtěnce – Dunaj, Hron, Mília, Noria. Jak se s vám s nimi pracuja a jaký v nich vidíte potenciál?

Myslím, že DunajHron jsou velmi perspektivní modří novošlechtěnci a společně s Frnakovkou modrou se nám osvědčili jako nejlepší pro naši polohu a ve vztahu k půdnímu profilu, který tam máme. Dali jsme si udělat půdní rozbor celé parcely pedology za přítomnosti pan Krause, s nímž jsme po důkladné analýze tyto charakteristiky probírali. Z bílých novošlechtěnců Noria, má krásné kyseliny a struktura vína má velký potenciál. Milia se nám tam hodí lépe než Devín a dosahuje lepší výsledky ve vinohradu, proto ji také budeme vysazovat. Nehovoříc o aromatice a charakteru vína, které máme v oblasti Rybníka vyzkoušené. Myslíme se, že nic lepšího nemůžeme udělat, než je tam vysadit.

Který úspěch je pro vás ten největší, co se týká vín?

Pro mě je úspěch, když naše vína chutnají lidem, což se zatím děje. Vše ostatní je skundární. Co se týká hodnocení profesionýlů, máme úspěšné hodnocení ze zahraničí a také za poslední 3 roky jsme se vždy umístili v národním salonu vín.

Ale beru to spíše jako hodnocení jednotlivců v dané čase na stav vína, ale i tak jsem za to vděčný. Víno je živý produkt a nedá se posuzovat všeobecně. Musíte k němu přistupovat individuálně a také jej tak hodnotit. My jsme rádi, že i odborná veřejnost nám z profesionálního hlediska potvrdí, co si myslí o našich vínech běžní konzumentu a proto se některých soutěží účastníme.

cz-frtus-balicek.jpg

Každý člověk potřebuje občas povzbudit a nastartovat, co je vaší motivací?

Motivací je, pokud můžeme vytvořit něco, co později můžeme někomu ukázat jako naše dílo. Přirovnal bych to k umělcům. Víno je umělecké dílo a my dostaneme jednou do roka něco vytvořit. A následně to mají lidé možnost hodnotit, zda se práce povedla nebo ne.

Kdo je podle vás osobností, inspirací ve světě vína?

Asi byste čekali, že řeknu někoho konkrétního. Pro mě je osobnost každý, kdo to s vínem myslí vážně a nesnaží se hledat nejkratší cestu. Přistupuje k tomu s úctou a respektem a nesnaží se prezentovat, že on je ten, kdo je osobnost v regionu, na Slovensku nebo jinde. Toto jsou pro mě osobnosti a často jsou méně známé.

nabídce máte aktuálně 11  odrůd vín. Do budoucna chcete sortiment ponechat, zvětšit či zmenšit? Prozradíte novinky, na které se mohou zákazníci těšit?

Více vín nebude, spíše naopak. Zákazníci se mohou určitě těšit na Noriu 2018, která je stále v sudu kombinace akát-dub.

     
 
 
 
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia