Nejste přihlášeni.   Přihlášení / Registrace
0 ks
0,00 Kč
   

Prosecco není jen víno, je to styl!

terahpbl.jpg
Už několik let se u nás těší tento nápoj velké oblibě. Není divu, po příchodu na trh vyplnilo díru na trhu s bublinkami, doplnilo Champagne, které má reputaci prémiového produktu buržoazie.

A současně naučilo část veřejnosti, že sekty nejsou určeny jen na silvestrovský přípitek, případně k oslavě výročí svatby, ale jsou nápojem vhodným pro každý den. Kromě našeho trhu se těší obrovské popularitě i na velkých světových trzích jako jsou USA a Anglie.

Objevte Prosecco Terra Serena, Reya alebo Santa Margherita v našem eshopu.

Je to nápoj, který dokonale sedí k této hektické a zrychlené době. Oblíbili si jej hlavně mladí lidé, pro které představuje způsob, jak relaxovat a užívat si život při každodenních povinnostech. Právě toto je styl Prosecco, zabavit se, vybláznit, být bezstarostný, dát si skleničku výborně chlazených bublin a vnímat krásy života.

Původ Prosecca a odkud se vyrábí

Novodobá historie se píše od roku 2009, odkdy je Prosecco DOC název oblasti sídlící na severu Itálie, v regionech Veneto a Friuli Venezia Giulia, kvalitnější apelační označení mají DOCG Prosecco di Conegliano- Valdobbiadene a nebo DOCG Asolo. Vinicetu hlavně produkují odrůdu Glera, která se do roku 2010 jmenovala Prosecco a musí tvořit minimálně 85 % základního vína.

prosegmblg.jpg

Kromě odrůdové skladby základního vína má oblast Prosecco přísná pravidla při produkci. Smí seprodávat jen ve skleněných lahvích, hrozny musí pocházet a zpracovávat se v dané oblasti. Zajímavostí je, že v historii se v oblasti mezi Dolomitami a Benátkami produkoval sekt tradčiní metodou a až v 19. století se začala používat metoda charmat. Zjištění, že odrůdě Prosecco vyhovuje mnohem víe, podporuje její jasnou aromatiku a výraznou ovocnou chuť a také šetří výrobní náklady a čas. Právě tehdy se položily základy fenoménu, který dnes dobývá svět.

Je fascinující, že i přes krátkou historii si dokázalo Prosecco vybudovat celosvětovou reputaci jako zábavné, výrazně ovocné, lehké svěží víno s jmeným zbytkovým cukrem, které je cenově dostupné. Dnes je produkce oblasti více než 600 milionů lahví, které se produkují na přibližně 29 000 hektarech. Z toho je více než 500 milionů lahví kategorie DOC a jen 100 milionů v kategorii DOCG. V Champagne se vyrobí asi polovina objemu. I přes obrovský objem dokážou vyprodat celou produkci. Negativem tohoto faktu je, že když je oblast přesně daná a její produkce na maximu, vede to k přirozenému růstu cen. Velmi důležité je proto se orientovat v široké nabídce vín produkující se v oblasti. 

Co znamená DOC, DOCG, Frizzante, Spumante, Valdobbiadene

Kvalitativně je DOC níže než DOCG, je to kvůli poloze vinic, hektarovému výnosu, způsobu sběru, ale i zpracování. DOCG jsou vinice obvykle na strmějších svazích ve vyšších nadmořských výškách, hektarový výnos je zpravidla nižší a kvalita hroznů vyšší. Dále můžeme narazit na Prosecco frizzante, které má nižší tlak CO2 v lahvi a bublinky jsou zpravidla větší. Spumante je víno s vyšším tlakem kolem 3,5-5 barů, bublinky jsou jemnější.

prosevaldo.jpg

Další kategorií jsou vína s označením vinice a nebo statku. Tato jsou zpravidla nejlepší, které daný producent vyrábí. Určitá část hroznů se v nejlepších ročnících používá na výrobu tzv. Millesimato, což jsou vlastně ročníková Prosecca. Samostatnou kategorii tvoří vinice Cartizze. Je to krásný jižní svah, na kterém je 106 hektarů vinohradů, které si rozdělilo 160 různých majitelů. Cena za 1 ha vinice se tu pohybuje kolem 1 milionu Eur. Známý je ale i příklad, kdy chtěl kupující zaplatit za 1 ha vinohradu 2,5 milionu eur, ale majitel odmítl. I astronomická cena vinice je jedním z důvodů, proč jsou prosecca z Cartizze skoro 3x dražší než srovnatelné kousky z DOCG Valdobbiadene.

Přejete si Extra Dry nebo Brut?

Dále umíme Prosecco vybrat na základě zbytkového cukru. Hlavní kategorií je Extra Dry, je to víno obsahující mezi 12-17 g cukru na litr. Právě tato kategorie stojí za úspěchem Prosecca. dneš už ale jde do popředí kategorie Brut, která je výrazně sušší a obsahuje mezi 0-12 g cukru na litr.

Konsorcium výrobců Prosecca dokonce jedná o možnosti rozšířit portfolio o vína růžová, které bude v budoucnosti označováno jako Prosecco. Pokud k těmto možnostem připočítáme stovky výrobců, kteří používají různé technologie a hrozny z různých poloh a podloží, je před námi opravdu široká škála produktů nesoucích název Prosecco, které dělají náš život příjemnějším.

46503896_2302508139982039_4286963572904296448_o.jpg

     
 
 
 
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia