Nejste přihlášeni.   Přihlášení / Registrace
0 ks
0,00 Kč
   

Žitavské vinice, klenot z jihu Slovenska

zitavske_5.jpg
Vinařská výroba na Slovensku zažívá v posledních letech malou revoluci. Neustále se objevují nové talenty, pod jejichž rukama víno doslova zpívá. Mezi tvůrci krásných vín vyčnívá maličké vinařství Žitavské vinice u Úľan nad Žitavou, za nímž stojí dva nadšení producentu, Jozef Teplan a Tomáš Strelinger.

Víno lidé na dolní Žitavě dělali od nepaměti a dá se říci, že oba vinohradníci jej mají doslova v krvi. A cestu k dobrému vínu podle Teplana otevírá vrozený cit pro víno. Vinař ochutná hrozny a jeho ústa vyhodnotí parametry lahodné tekutiny. Přímo v jeho hlavě se rodí postup vedoucí ke vzniku vína, které nejdříve očaruje i duši. Tuto schopnost považuje Jozef Teplan za boží dar zděděný po předcích, kteří tříbili svoje vědomosti a předávali si vinařskou moudrost z pokolení na pokolení.  

590x250.jpg

Tato dlouhá historie dýchá na návštěvníka už od prvního momentu, kdy vstoupí do Žitavských vinic. Pokud vám přímo neotevřou bránu, vinařství ani nenajdete. A když vejdete do stařičkého vesnického domku. stále budete pátrat, zda není vinařství ukryto kdesi ve sklepě. "Když jsem tam byl poprvé, říkal jsem si, tak tady se vyrábějí jedna z nejlepších vín na světě?", vzpomíná Rastislav Šuták, sommeliér Wineplanet.

zitavske_1.jpg

"Nikde nic, ani cedule na domě. Jožko Teplan mi říkal, že je rád, že je to takto. Aspoň nejsou zbytečně na očích zvědavců." Vše je maličké a minimalistické, vinohrad, prostory výroby a dozrávání vín, počet lidí, kteří je vyrábějí a samozřejmě i velikost nebo lépe řečeno malost produkce, ročně je to jen asi 15 000 lahví, maximálně 20 000 lahví. "Sklep? Nemáme! To je však jen jeden aspekt výjimečnosti. S ní kontrastuje výjimečně bohatá nabídka vín. Víme, že je trendem, i na Slovensku, speializace, snižování počtu vín jednoho výrobce," říká Jozef Teplan. Tomáš Strelinger k tomu dodává: "My jsme se ztotožnili s názorem jednoho z našich učitelů, šlechtitele Ondřeje Korpáse, že trumfem Slovenska je právě různorodost odrůd. To je naše bohatství, tak bychom se jej měli snažit využívat."

zv.jpg

Prostor jejich vinárny i přístup obou producentů vína prozrazují, že jim rozhodně nechybí přirozená vlastnost každého dobrého vinohradníka - skromnost. Pokoru vůči hroznům a vínu vinohradník Tomáš chápe jako respekt k přírodě. "Jedno je celkem jisté a sice, že víno se rodí ve vinohradu- Už z něj si přináší nezaměnitelný kód ročníků, polohy, odrůdy."

zitavske_2.jpg

Po desíti letech fungování patří oba producenti mezi nejvýraznější postavy slovenského vinařství. Je jedno, jestli jejich úspěchy budete měřit počtem medailí z mezinárodních soutěží, nebo originalitou jejich vín. Sami vyjmenovávají ocenění - zlato z Paříže, z Bruselu, ze Štrasburgu, z Izraele, Španělska, Vídně. Šampion Československé vinařské ligy, nejlepší slovenský producent a tří hvězdičky na AWC ve Vídni, čím se vinařství zařadilo mezi 30 nejlepších vinařství světa. Toto ocenění nemá kromě Žitavských vinic žádné jiné vinařství ani z okolních zemí kromě Rakouska. 

zitavske_3.jpg  

Není to samozřejmost, skrývá se za tím ruční výroba dovedená k dokonalosti. A zde se dostáváme k nejdůležitoějšímu pilíři výjimečnosti vinařství. Jak vlastně chutná? "Naše vína nejsou běžná. Vytvořili jsme vlastní styl, v němž se snažíme spojovat tradiční postupy s modernímy trendy. Většina lidí, kteří ochutnají naše víno, je jednoduše očarována," říkáStrelinger. Všechna bílá suchá vína vyrábějí metodou "sur lie" minimálně 6 měsíců. To jim dává nádhernou plnost a eleganci, zároveň získávají zrací potenciál netypický pro bílá suchá vína. 

dMUx.500105100005_15_075.jpg

Červená vína zase nechávají vyzrávat v barikových sudech a po minimálně 6měsíčním zrání je plní do lahví bez filtrace. Vína poté vynikají plností, jemností a vysokým zracím potenciálem. Jelikož jsou všechna vína limitované edice v počtu jen 100 lahví, netřeba váhat, které víno doma mít v domácím archivu. 

Navštivte náš katalog s výberem vín z Žitavských vinic!


     
 
 
 
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia