Nejste přihlášeni.   Přihlášení / Registrace
0 ks
0,00 Kč
   

Sauvignon Blanc – odrůda vína, která má v květnu svátek

villa-maria-sb-1.jpg
U nás je první květen svátkem práce, určitě si mnoho z vás pamatuje na průvody a červené šaty. Ve světě, hlavně na Novém zélandu, tento den patří odrůdě Sauvignon Blanc, která zde našla druhý domov. Vyberte si u nás Sauvignon a oslavte Mezinárodní den Sauvignon Blanc.  

Sauvignon Blanc patří teď k nejoblíbenějším odrůdám, je lehko rozpoznatelná a komunikativní. Domovem této odrůdy je Francie, oblast Bordeaux a údolí řeky Loiry.

Sauvignon a Sémillon jsou typickými odrůdami bílých vín v Boredaux. Nejvýznamnějšími apelacemi jsou Entre-Deux-Mers, Graves, Pessac-Léognan (suchá vína zo Sauvignon Blanc, Sémillon a Muscadelle, které vyzrávají ve francouzských dubových sudech), Sauternes a Barsac (sladká vína). Biele Bordeaux je plnější a komplexní, vyzrává ve francouzských dubových sudech.

Inspirujte se výběrem TOP vín Sauvignon Blanc z celého světa

 
Vynikající Sauvignon Blanc nabízí údolí řeky Loiry – apelace  Sancerre, Pouilly-Fumé a Touraine. Tyto oblasti produkují vína s minerálním a kouřovým charakterem, což je projevem půdy s vyšším obsahem vápence. Vína déle leží na kvasinkách, popříadě vyzrávajů v dubových sudech. Sauvignon z těchto oblastí má dlouhý potenciál vyzrávání.

villa-maria-sb-2.jpg  
Druhou největší vinařskou oblastí pro Sauvignon Blanc je Nový Zéland – Marlborough, která v roce 1990 zaznamenala celosvětový boom ve vinařském světě. V Marlborough se Sauvignon pěstuje na těžších půdách s orientací sever-jih a místní Sauvignony mají výrazný herbální projev, v hrozně se zachovávají pyraziny.
Dalšími významnými producenty Sauvignon Blanc jsou: Austrálie (Margaret River, Tasmánie), Chile (Costa Areas), Severní Amerika, Kalifornie (Napa Valley), Jižní Afrika (Stellenbosch, Consantia a Elgin), Itálie (Collio, Alto Adige), Španělsko (Rueda), Rakousko (Steiermark), Argentina (Patagonie). Pěstuje se i na Slovensku, ve Švýcarsku, v Izraeli, Turecku, Číně, Mexiku...
 
Sauvignon Blanc je bezpečná odrůda z Nového Zélandu. Hosté v restauraci si ho objednávají s tím, že přesně ví, co dostanou. Lehké, svěží víno s „crispy“ kyselinkou postavené na ovocí jako broskve, angrešt, černý rybíz, doplmněné jemně herbálními tóny zeleného hrášku nebo chřestu.

villa-maria-sb-3.jpg  
V posledních letech někteří novozélandští vinaři přecházejí z komerčního typu Sauvignonu k novým komplexnějším typům. Vinohrady jsou v organickém režimu a při výrobě snižují obsah síry ve vínech téměř na minimum.

Sauvignon Blanc je výborným společníkem gastronomie, ať už na jaře nebo v létě ke grilovaným rybám, zelenině, ke kozímu sýru, chřestu s holandskou omáčkou. Plnější Sauvignom z Bordeaux e snoubí s tmavou treskou, rizotem nebo domácí drůbeží. Vína z Loire se zase hodí k sýrovému quiche Lorraine, slávkám na bílém víně, jehněčímu na rozmarýnu nebo lokálním sýrům.
 
První květen na Novém Zélandu je mezinárodním dnem Sauvignon Blanc. Vinaři se potkávají a slaví se vými zaměstnanci a milovníky této odrůdy. Přidejte se k nim na dálku a vybrerte si Sauvignon z naší nabídky.

     
 
 
 
Powered by Cyclone3 XUL CMS by Comsultia